FAQ, DirecWay Genel.

DirecWay hangi bölgelere hizmet veriyor?
DirecWay Türksat 1C batı kapsama alanında olan her yerde çalışmaktadır. (kapsam haritasına bakınız)

Hangi bölgelerde Direcway kurulumu ve hizmeti veriliyor ?

Kurulum ekibimizin hepsi eğitim ve sertifika almış olup; Türkiye’nin her yerinde kurulum yapabilir.
(Lojistik Sistem kuruluş sertifikalı yetkili çözüm ortağıdır)

DiRECWAY sisteminin profesyonel teknisyen tarafından kurulması neden gereklidir?
Yalnızca eğitilmiş olan profesyonel teknisyenler tarafından çift yönlü uydu sistemi kurulabilir.
(Lojistik Sistem kuruluş sertifikalarına sahip  çözüm ortağıdır)

Direcway cihazını satın alıp başka ülkelerde kullanabilir miyim ?
Evet kullanabilirsiniz. Detaylar için firmamızı arayınız.(0212 224 75 65)

6 ay kendi evimde, 6 ay yazlığımda kalıyorum. DirecWay cihazını her iki evimde de kullanabilir miyim ?
Evet. İkinci bir anten ünitesi alabilir sorunsuz kullanabilir yada detaylar için firmamızı arayınız.

Aylık ödemelerimi nasıl yapacağım.
Tüm ödemeler, listedeki banka hesaplarına yapılmalıdır. Tüm ödemeler aylık ve peşin olarak yapılır.

Aldığım servis tipini nasıl değiştirebilirim ?
Tek yönlü servisten, çift yönlü servise geçerken ilave cihaz almanız ve kurulum gerekecektir. Diğer tip servis değişimleri için satış bölümünü arayınız. Servis değişikliği genellikle aynı gün içinde tamamlanır ve yeni servisinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hava şartları uydu sisteminin performansını etkiler mi?
D
iRECWAY servisi için kullanılan anten, uydu TV servisleri için kullanılan antenlere göre daha güçlü olduğu için , daha az etkilenecektir. Ülkenin her bölgesinin değişik hava şartları vardır ve bulunduğunuz bölgedeki uydu TV servisinin performansı size referans olacaktır.

Uydu anteninden hem data gönderme hem de alma yapabilir miyim?
Evet, DiRECWAY çift yönlü uydu çözümü için telefon hattına yada ISP’ye ihtiyacınız yoktur.

DiRECWAY kullanıcısı, diğer ISP’lerin sunmuş olduğu hizmetleri kullanabilir mi?
Evet, Herhangi bir web sayfasına yada email server’ına DiRECWAY ile erişebilirsiniz. DiRECWAY erişiminiz olması durumunda diğer ISP’ler size web ve mail servisleri için indirim önerebilirler.

DiRECWAY sistemi ile kaç tane email account’u alınabilir?
Seçmiş olduğunuz servis türüne bağlı olarak, mail account’ları ücretsiz verilir.

DiRECWAY sistemi standart dial-up bağlantısı ile kıyaslanabilir?
DiRECWAY uydu sistemi, dial-up internet erişiminden 10 ile 20 kat daha hızlı ve sürekli online erişim sunmaktadır. DiRECWAY çift yönlü uydu sistemi, başka bir servis sağlayıcıdan dial-up bağlantı yapmanıza gerek duymaz ve sürekli online durumdadır.

Uydu üzerinden data transferi yaparken, uygulanan güvenlik önlemleri nelerdir?
DiRECWAY sisteminde, Industry-Standard’ı olan Triple Digital Encryption Standard’ı (3DES) ile session-key teknolojisi ve donanımsal şifreleme uygulanarak, uydu üzerinden broadcast edilen data son derece güvenli duruma getirilir.

DiRECWAY sistemi hangi uygulamaları desteklemektedir?
DiRECWAY sistemi, Web browsing, FTP, Email gibi bütün internet uygulamalarını desteklemektedir. Ancak remote tarafında yapılacak olan hosting (Web Hosting, Ftp Hosting..), gecikmeden dolayı İnteraktif oyunlar ve yüksek miktarda upload gerektiren video konferans uygulamaları desteklenmemektedir.

DIRECWAY’le Birlikte VPN Kullanabilirmiyim?
Evet; fakat, DirecWay ile VPN özel bir konfigürasyon gerektiğinden  Satış Grubu’ndan destek istenmelidir. (0212 224 75 65)

Proxy server kurmama gerek var mı ?
Satın aldığınız servise ve yerel ağınızın yapısına göre proxy kurmanız gerekebilir. Aldığınız DirecWay için reel IP tahsisi yaptırdıysanız lokal networkünüzde internet paylaşımı için proxy kurmanız gerekecektir. DirecWay cihazı ile lokal networkünüzde reer IP talebiniz olmadığı taktirde NAT özelliği sayesinde Proxy’ye ihtiyaç duymadan internete çıkabilirsiniz. Detaylar için satış veya teknik destek servisini arayınız.

DiRECWAY sisteminin kurulması ne kadar süre alacaktır?
Türkiye sınırları içinde, ürün müşteriye ulaştıktan sonra 3 gün içerisinde kurulum yapılır. Gerçek kurulum süresi 3 ile 6 saat arasındadır.

Kurulum neleri kapsamaktadır?
Kurulum teknisyeni dış ünitenin kurulumunu yapıp, kablo bağlantıları ile uydu modem bağlantısını yapacak ve sistemin internet bağlantısını test edecektir. Herhangi bir konfigürasyon sorununa ilave olarak kurulum telefon desteği mevcuttur.

Teknik destek mevcut mu?
DiRECWAY sisteminde 7 gün 24 saat bağlantı ve sorun çözümü için Teknik Destek verilmektedir. Hafta içi, mesai saatleri içersinde, gelişmiş konfigürasyon, çok kullanıcı ve firewall gibi detaylı destek verilmektedir. Alanında uzman ve tecrübeli teknik personelimiz tarafından , gelişmiş iş uygulamaları, routing ve firewall uygulamaları konusunda destek

FAQ, DirecWay Kurulum

DiRECWAY Genişbant Internet Erişim Hizmetinden yararlanabilmek için nasıl bir Bilgisayara ihtiyacım var?
Herhangi bir konfigürasyona sahip bir bilgisayarınızın konfigürasyonundan ve işletim sisteminden bağımsız olarak Direcway terminalinden faydalanabilirsiniz.

DiRECWAY montajı servis tarafından nasıl yapılır?
Anten ve LNB’den oluşan DirecWAY dış ünitesi, Güney yönünde gökyüzünü net olarak gören bir noktaya monte edilmelidir. Uydu anteni, tahta zemine, tuğla, ytong veya çelik zemine monte edilebilir. Montaj platformu yaklaşık bir metrekarelik alana oturtulabilir ve sağlam bir şekilde tutturulmalıdır.

Sistemi kendi başıma kurabilir miyim?
Hayır, maalesef kuramazsınız. Zira Direcway enerjisini uyduya bir iletim anteni üzerinden yönlendiren teknik anlamda komplike bir uydu ekipmanıdır; bu nedenle sertifikalandırılmış bir Teknisyen tarafından kurulmalıdır. Bu görevi tamamlamak amacıyla, bünyemizde özel ekipmanla donatılmış bir grup eğitimli ve sertifikalandırılmış kurulumcu bulundurmaktadır. Şayet çok ücra bir köşede konumlanmış iseniz, bu durumda size kurulumu gerçekleştirecek sertifikalı ve yerel bir kurulumcu yönlendirebiliriz. Lütfen bizimle irtibata geçiniz.

DirecWAY Sistemi üzerinden erişimim herhangi bir filtrelemeye veya sınırlı erişime tabi mi?
Hayır, ilgilendiğiniz bilgi veya web sitesi ne içerikte olursa olsun; herhangi bir filtreleme ve erişim sınırlaması söz konusu değildir. Ancak FAP (Hız Kısıtlama Sistemi) mevcuttur. Bu sistem, her bir kullanıcının bant genişliğini adil olarak kullanmasına imkan sağlamakta ve herhangi bir kullanıcının sistemi suistimal edecek şekilde erişimini engellemektedir. Müşterilerin çoğu, normal iş akışları veya kişisel kullanımları içerisinde bu kısıtlamaya maruz kalmayacaklardır.

Bir sabit IP Adresine ihtiyacım var mı?
Birçok durum için, ihtiyacınız yok. VPN (sanal özel ağ) veya özel ağ kurulumu çerçevesinde ihtiyacınız olabilir; ancak bir çok uygulama için yine de ihtiyaç duymayacaksınız. Daha sonra sabit IP ihtiyacınız olduğunu fark ederseniz, sağladığımız katma değerli hizmetler çerçevesinde bir sabit IP paketi edinebilirsiniz.

DiRECWAY sistemi için bilgisayarımda bir Network kartına ihtiyacım var mı?
Evet, genelde DiRECWAY sistemi bilgisayarınıza bir Ethernet kartı aracılığıyla bağlanmaktadır. Şayet DirecWAY 3000 ünitesini satın almışsanız, bu ünite bilgisayarınıza bir USB çıkışı üzerinden bağlanmaktadır.

Bu sistemle benim Internet Servis Sağlayıcım kim oluyor?
Dexar, sizin Internet Servis Sağlayıcınız oluyor. Ancak, sizin kendinize ait bir domain isminiz ve bu isim altında çalışan e-posta adresleriniz varsa, bunlar etkilenmeyecek ve daha önce oldukları gibi çalışmaya devam edeceklerdir ve.ek bir ücret ödemeksizin kontak kurmanız gereken kuruluştur.

Internet hizmetiniz için süreli sözleşmeleriniz var mı?
Evet, servisler yapacağınız bir senelik sözleşme üzerinden sağlanabilmektedir.

FAQ, DirecWay Temel Özellikler.

DirecWay Tek Yönlü Internet Nedir?
DirecWAY 3000 olarak’da adlandırılan bu modelde DirecWay yazılımı kullanıcı PC’sine kurulur; kullanıcı PC’sinden veriler Dial-up bir modem üzerinden gönderilirken (uploading), cevabı uydu üzerinden hızlı bir şekilde alınır (Downloading). Böylece normal bir Dial-up Internet bağlantısı ile elde edilemeyecek Downlaod hızı yakalanmış olur. DirecWAY 3000 özellikle Multicast temelli video/audio streaming uygulamalarında etkin olarak kullanılabilmektedir.

DirecWay İki-Yönlü Inernet Nedir?
DirecWay İki-Yönlü sistem DirecWAY4020 ve DirecWAY6000 olarak kullanıcıların hizmetine sunulmuş olarak, hem veri göndermek (uploading) ve hem de veri almak (downloading) için kullanılabilen bir uydu terminalidir. Sistem üzerinde bulunan Ethernet ara yüzü ile kullanıcı LAN’ına direk olarak bağlanıp kullanılabilir. DirecWay hem Unicast ve Multicast tabanlı tüm TCP/IP uygulamalarını desteklemektedir.Kendi kendine çalışabilir.

IRU Nedir ?
Indoor Receive Unit: Alıcı iç mekan ünitesi. DirecWAY 4020 sisteminde alış (downloading) ünitesi olarak kullanılan 3 modülden birisidir.

ITU Nedir?
Indoor Transmit Unit: Verici iç mekan ünitesi. DirecWAY 4020 sisteminde veriş (uploading) ünitesi olarak kullanılan 3 modülden birisidir.

GATEWAY Nedir ?
Gateway Unit: Geçit noktası. 4020 sisteminde Ethernet ayayüzünü ve terminalin çalışmasını sağlayan sistem yazılımını üzerinden bulunduran modüldür.

DIRECWAY 4020/6000 Sisteminde Kullanılan Antenin Büyüklüğü Nedir?
Türkiye’de kullanılan antenler 74 cm’dir. Komşu ülkelerde ise lokasyona bağlı olarak değişmektedir. Lütfen firmamızaı arayın veya info@lojistiksistem.com.tr  adresine e-mail atarak sorunuz.

FAP’a (Hız Kısıtlama Sistemi’ne) girdiğimde servisimde ne gibi yavaşlama olur ?
Direcway müşterilerinin belli bir dosya boyutu download ettikten sonra band genişliğine göre internet hızının düşürülmesidir. Sisteminiz FAP nedeniyle yavaşladığında MSN Messenger ve VoIP gibi uygulamalarda performans düşebilir.

IP Adresi Nedir?
IP adresi Internet ağına bağlanan PC’lerinde dahil olduğu tüm cihazların tanınmasına yarayan özel bir numaralar dizinidir (Örnek: 192.168.141.101).

Dinamik IP Adresi Nedir?
Dinamik IP Adresi, bilgisayarların bir IP ağına bağlandıkları esnada (login session) aldıkları, ağdan ayrıldıklarında bıraktıkları (log off) IP adresidir. Böylece, aynı IP adresi değişik zamanlarda değişik PC’ler tarafından kullanılabilmektedir.

Statik IP Adresi Nedir?
Statik IP Adresi belli bir süre için bir kullanıcıya tahsis edilen IP Adresidir. Log In/Log Off eyleminden etkilenmez, yönlendirme (Routing) amacıyla kullanılabilir.

Statik IP Adresine İhtiyacım Var mı?
Normal bir Internet erişiminde statik IP adresine ihtiyaç yoktur. Kullanıcılar Direcway tarafından dinamik olarak sağlanan IP adresini kullanarak Internet’e erişebilir, Internet’te sörf edip, E-mail kutusuna kontrol edip, Internet’den dosya indirebilir. Eğer DirecWay’in bağlı olduğu ağda (LAN) bir sunucu DirecWay üzerinden Internet’e bağlanacaksa statik bir IP Adresine ihtiyaç duyabilir. Bu durumda Satış Grubuna ihtiyacı ulaştırmak gerekir.

Firewall Nedir?
Firewall bilgisayarı veya bir LAN’ı dışarıdan gelecek ataklara karşı koruyan bir yazılım veya donanımdır. Özellikle sürekli Internet’e bağlı bilgisayar veya ağları bir Firewall ile korumakta yarar vardır. DirecWay müşterilerini dışardan gelecek saldırılara karşı Firewall ile korumaktadır.

VPN Nedir?
Virtual Private Network : Uzak bir noktadan şirket ağına güvenli bir şekilde erişimini sağlayan “tunnel” yapısında bir uygulamadır. VPN ile gönderilen/alınan bilgiler şifrelendiği için başkaları tarafından monitör edilemez.

Proxy Server Nedir?
Proxy Server, bir ağda bulunan bilgisayarların tekbir Internet bağlantısı üzerinden Internet’ erişmelerini sağlayan özel bir yazılımdır. DirecWay 4020/6000 terminallerinin kullanıldığı uygulamalarda Bir Proxy Server’a ihtiyaç yoktur.

USB Nedir?
Universal Serial Bus: Yeni nesil yazıcı, modem, DirecWAY3000 vs gibi çevre birimlerini bilgisayara bağlamaya yarayan “plug and play” tipinde bir bağlantı ara yüzüdür.

FTP (File Transfer Protocol) Nedir ?
Internet üzerinde bir bilgisayardan diğer bir bilgisayara dosya transfer etmeye yarayan özel bir uygulama programıdır.

DirecWay FTP’yi destekliyor mu?
Evet desteker.

Aynı anda kaç kullanıcı sistemi kullanabilir?
Satın aldığınız hizmet paketine göre değişecektir. Uydu yazılım ve servis paketleri 5, 10, 25 kullanıcıyı destekler. Seçilen servis türü ve aynı anda yükleme yapan kişi sayısı, her kullanıcı için garanti edilen hızı verecektir.

DiRECWAY sistemini kullanan kişi sayısı arttığı zaman hızı yavaşlayacak mı?
Evet, her kullanıcının hızı yeni bir kullanıcı ilave olduğu zaman azalacaktır.

Herhangi bir browser’ı DiRECWAY sisteminde kullanabilir miyim?
Netscape ve İnternet Explorer gibi bütün browserlar ile uyumlu çalışmaktadır.

Direcyway kullanıcısı herhangi bir email programını kullanabilir mi? (Outlook, Eudora gibi.)
Evet, başlıca bütün email programları DiRECWAY sistemi ile çalışmaktadır.

Direk olarak Macintosh yada UNIX bilgisayarımı DiRECWAY’e bağlayabilir miyim?
Evet, DiRECWAY çift yönlü uydu sistemi ve DirecWAY 4020 veya 6000 Gateway’i kullanmanız gerekmektedir. Bu DirecWay ürünleri sistemlerinizde kullandığınız işletim sisteminden bağımsız TCP/IP tabanlı çalışmaktadır.

FAP nedir?
DirecWay müşterilerinin belli bir dosya boyutu download ettikten sonra band genişliğine göre internet hızının düşürülmesidir. Bu özellikte internet bağlantısının tamamen kesilmesi söz konusu değildir.

Müşteri kullanım kotasını doldurduğu nasıl öğrenecek?
Bu bilgi Teknik Destek Departman’ımız tarafından verilmektedir. (Telefon: 0212 4220235)


Satış için Telefon : ( 0212 224 75 65)