" Lojistik Sistem " Satellite Network Security Systems

SCPC  (Dedicated geniş bant çift yönlü özel uydu iletişimleri)   

Profesyonel ekipmanlar ve ölçeklenebilir link hatları ile uydu üzerinden veri iletişimi için size özel bir alan.Özel bu alanda istediğiniz kadar veri iletişimi yapabilirsiniz.
Uydu üzerinden gerçekleşen veri iletişiminde yüksek güvenlik ve süratle işleriniz daha güvenilir ve çabuk..

SCPC Nedir ? Single Channel Per Carrier (SCPC) iletişim için gerekli olan herbir link için uyduda bir taşıyıcının, yani frekans aralığının, tahsis edilmesidir. Böylece hızlı, güvenli ve ölçeklenebilir her türlü link ihtiyacı karşılanabilmektedir.
SCPC çözümleri, uydu iletişim teknolojileri pazarında %60 Pazar payıyla dünya lideri olan Hughes Network Systems tarafından üretilmiş TRES ve UMOD uydu modemleri ile Dexar  ve Lojistik Sistem çözüm ortaklığı tarafından çözüme ulaştırılmaktadır.

                                                                          

Niçin SCPC ?
Tüm bilgi teknolojilerinin kullanılmasında ve geliştirilmesinde iletişim, en belirleyici faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bugün kurulacak bir link, ileride doğabilecek ek kapasite ihtiyaçlarını karşılayamadığında, sorunsuz bir şekilde upgrade edilebilmeli, gelişen teknolojiyle birlikte açık standartları destekleyebilmelidir.
Şirketler, iletişim yatırımlarını, kurdukları altyapılarını en uygun performans ile ve olabildiğince uzun süre kullanmayı planlayarak yaparlar. İletişim altyapılarının değiştirilmesi oldukça zahmetli ve masraflı olduğundan firmaların bu tür yatırımlara yaklaşımları oldukça hassas olmaktadır. Bir firmanın kritik linklerini SCPC sistemi ile oluşturması veya yedeklemesi network sürekliliğini garantilerken network güvenliğini de maksimum seviyelerde sağlayabilmektedir.
Ses, görüntü ve veri, kısacası her türlü iletişim ihtiyacı tek bir link üzerinden gerçekleştirilebildiği için tahsis edilen linklerin daha efektif kullanılması mümkün olabilmektedir. Karasal linklerin aksine, SCPC sisteminde belirli bir noktaya hat tahsisi yapılmayıp; link istenildiğinde farklı bir lokasyona yönlendirilebilmektedir.
SCPC sisteminde iletişim için Uydu Yer İstasyonu’nun (Hub) kullanılmaması, VSAT sistemlerine oranla büyük avantajlar sağlamaktadır. Örneğin, SCPC üzerinden iletişimde, bazı uygulamalarda kritik olabilecek cevaplama süreleri (response time) VSAT sistemlerine oranla çok düşük seviyelerde olmakta; bu da SCPC sisteminin çok daha verimli çalışmasını sağlamaktadır. Diğer taraftan eşzamanlı ses, görüntü ve veri iletişiminde SCPC sistemleri yegane çözüm olmaktadır.
İşletmeler, SCPC sistemi sayesinde; kaliteli bir iletişim ile ses, görüntü ve veri akışlarını hızlandırarak üretim ve kalite değerlerini artırmaktadırlar. Bu da faal oldukları pazarlarda teknolojik üstünlükleri ile daha sıkı rekabet etmelerini sağlamaktadır.
Tüm bu faktörler düşünüldüğünde SCPC sistemi; esnekliği ve yetenekleri ile kurumsal bir organizasyonun her türlü iletişim ihtiyacına cevap verebildiği gibi, kolay kurulum ve kullanım avantajlarıyla, katma değerli avantajlar sağlamaktadır.


SCPC Nasıl çalışır ?
Sistemin aktivasyonu linklerin kurulması için gerekli olan frekansların belirlenmesi ve bu frekanslar doğrultusunda modemlerin konfigure edilmesi ile başlamaktadır.Ayarları tamamlanan TRES modemler ve ekipmanları test edilerek ihtiyaç duyulan lokasyonlara kurulurlar.
SCPC sisteminde bir lokasyonda ihtiyaç duyulan sayıda link kurulabilir ve bu linklerin hiç biri birbirine bağlı olmadan çalışabilir. Bir lokasyonda birden fazla link kurulacak olduğunda tek bir ODU, anten, PDS ile bir çok TRES modem çalıştırılabilir. Bu da ekipman ve maliyet avantajı sağlayacaktır.
Bir TRES modemin çıktığı yayını UMOD (Universal Modem) ve RES (Receive earth Station) sistemleri de alabilir. Böylece kendisiyle aynı iletişim tekniğini kullanan ürünler ile uyumlu olan TRES, farklı lokasyonlarda farklı amaçlarla kurulmuş RES ve UMOD sistemleriyle birlikte çalışmanın sağladığı avantajlar ile ekstra yatırım maliyetlerini de azaltır.